SZYMON NIDZWORSKI

KOMPOZYTOR, SAKSOFONISTA,
TWÓRCA MUZYKI FILMOWEJ I TEATRALNEJ

Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, doskonalił swój warsztat u światowej sławy saksofonisty i pedagoga Jean Yves Fourmeau w Conservatoire ŕ Rayonnement Régional Cergy-Pontoise we Francji oraz w Hochschule für Musik „Hans Eisler” w Berlinie.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz banku Société Générale. Należy
do ekskluzywnego grona artystów Henri Selmer Paris.

Współpracuje z wybitną polską reżyserką filmów dokumentalnych Ewą Ewart, komponując muzykę do jej produkcji. Dokument „Klątwa Obfitości” (2018), mający światową premierę w BBC World, otworzył United Nations Framework Convention on Climate Change- COP24. W roku 2019 film zdobył II nagrodę Festival de Télévision de Monte-Carlo oraz Intermedia-Globe Gold Award i Global Awareness Special Award podczas World Media Festivals w Hamburgu.

W 2019 roku Nidzworski stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu „My, Naród”- filmu upamiętniającego pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce, stworzonego z okazji obchodów ich 30-lecia.
(reż. Ewa Ewart, produkcja TVN24).

Jest również kompozytorem i wykonawcą soundtrack’u do filmu dokumentalnego „Dotknięcie”, wyprodukowanego przez TVP Kultura, przedstawiającego życie aktorki Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. (reż. Katarzyna Michałkiewicz).

Wydany w 2017 roku autorski album Szymon Nidzworski Project feat. Andrzej Seweryn „Behind Your Eyelids” (dystrybucja Warner Music Poland), inspirowany muzyką teatralną i filmową, stał się punktem zapalnym działalności jako kompozytora muzyki filmowej. Płyta ta, została zauważona
oraz doceniona nie tylko przez krytyków muzycznych, ale również przez reżyserów filmowych.

Jako saksofonista, współpracował z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu oraz Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni. Szczególnym rozdziałem w karierze Nidzworskiego,
stała się działalność muzyczna w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie a co za tym idzie, współpraca z wybitnymi polskimi aktorami z Andrzejem Sewerynem na czele.

W ramach projektu „Motion New Earth Band”, współtworzy kolektyw, w którego skład wchodzą: Motion Trio, Zbigniew Paleta i Tomas Celis Sanchez.

Oprócz swojej autorskiej płyty Szymon Nidzworski zrealizował wiele sesji nagraniowych zarówno muzyki klasycznej, filmowej, teatralnej jak i rozrywkowej. Wraz z grupą Morpheus Saxophone Ensamble dokonał nagrania utworu „Lenten Music” Pawła Łukaszewskiego. W 2015 roku płyta „Musica Sacra 5”, na której znalazł się ten utwór otrzymała Fryderyka w kategorii polska muzyka poważna.

Nidzworski jest laureatem licznych konkursów i festiwali, zarówno w zakresie muzyki klasycznej jak i jazzowej. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia:

I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Fundacji Leopolda Bellana w Paryżu
II nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Jazz Juniors” w Krakowie
I nagroda na VI Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie z zespołem Magnolia Acoustic Quartet
nagroda indywidualna od jury w składzie: Włodek Pawlik, Paweł Pańta, Cezary Konrad dla najlepszego solisty na VI Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie.

Posłuchaj Albumu - Behind Your Eyelids